Quantcast
Channel: woman.sk » Gynekológ
Viewing all 91 articles
Browse latest View live

Umelé oplodnenie

$
0
0

Kedy ho hradia poisťovne a kedy nie?
Dobrý deň, chcela by som sa informovať na to, v akých prípadoch je hradené umelé oplodnenie poisťovňami. Zatiaľ to ešte neriešim, ale už rok a pol sa snažíme o dieťa, a stále neúspešne. Pomaly naberáme odvahu dať si urobiť testy – nebojíme sa testovania, ale samotných výsledkov, pretože obaja veľmi chceme mať deti. Mám 25 rokov, partner 32, nemáme žiadne zdravotné problémy okrem bežných ochorení. Kedy a čo presne hradí poisťovňa a kedy si musí umelé oplodnenie pár hradiť sám?

Ďakujem za odpoveď,

Danka

Odpovedá MUDr. Peter Harbulák, PhD. z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:
Definícia sterility (neplodnosti) podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) hovorí, že za sterilný (neplodný) pár možno považovať taký pár, ktorý nedospel k tehotenstvu v priebehu jedného roku pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku. Preto považujem za rozumné, že sa zaujímate o svoj zdravotný stav a hľadáte možnosti riešenia Vášho problému.

Ako lekár, ktorý sa zaoberá liečbou neplodnosti si dovolím pripomenúť, že včasná diagnostika a liečba sú cennou devízou pri liečbe neplodnosti.

Zdravotné poisťovne na Slovensku hradia svojim poistencom 3 cykly umelého oplodnenia pacientkam do dovŕšenia 39. roku života.

Financovanie cyklu asistovanej reprodukcie je hradené zdravotnými poisťovňami v týchto indikáciách:

  1. chýbajúce alebo poškodené vajíčkovody,
  2. endometrióza,
  3. chýbanie a poškodenie vaječníkov,
  4. sterilita s neznámou príčinou,
  5. zlá kvalita spermií partnera,
  6. imunitne podmienená sterilita,
  7. dedičné ochorenia a iné.

Zdravotné poisťovne uhrádzajú IVF cyklus (spermiogram a hormonálnu stimuláciu až po odobratie vajíčok z vaječníkov a embryotransfer), pričom niektoré doplnkové výkony a laboratórne techniky v rámci asistovanej reprodukcie nie sú hradené zdravotnou poisťovňou a pacient si ich hradí sám. O cenách týchto výkonov v Centre asistovanej reprodukcie GYN-FIV sa dozviete na našej webovej stránke.

Po dovŕšení 39. roku života ženy alebo pri štvrtom a ďalšom IVF cykle sa zdravotné poisťovne nepodieľajú na liečbe neplodnosti, pacient sa stáva samoplatcom a platí 1 100 € za IVF cyklus.

Kontakt:

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk

objednavky@gyn-fiv.sk

www.gyn-fiv.sk

-sz-


Pôrod panvovým koncom

$
0
0

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na problematiku porodu cisárskym rezom. Som v 39. týždni tehotenstva a môj synček je otočený panvovým koncom, nie hlavičkou dole. Jeďte sa bojím klasického porodu týmto spôsobom, je možné, aby som na základe jeho polohy požiadala o cisársky rez? Aké riziká hrozia pri pôrode klasickou cestou v mojom prípade? Čo by ste mi odporučili vy?

Ďakujem,
Klaudia

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
Plod v polohe koncom panvovým  sa vyskytuje v termíne pôrodu približne v 3%. Príčina väčšinou nie je jasná, samovoľné otočenie po 38. týždni tehotenstva je menej časté, ale nie je vylúčené, prakticky je možné až do nástupu kontrakcií, respektíve do odtoku plodovej vody. Riziká pri konci panvovom sú hlavne: nerozpoznaný cefalopelvický nepomer (nepomer plodu a panvy matky) a vyššie riziko hypoxického ohrozenia plodu v priebehu II. doby pôrodnej (nedostatok kyslíka) spôsobené pupočníkovými komplikáciami.
Pred rozhodnutím o tom, či bude pacientka rodiť samovoľne alebo cisárskym rezom, je potrebné dôkladne vyšetriť pacientku, najmä vykonať sonografický odhad hmotnosti plodu, rozmery panvy, do úvahy sa berie počet a spôsob predchádzajúcich pôrodov, držanie plodu, odtok plodovej vody, stav plodu a niektoré ďalšie parametre. V prípade, že pôrod prebieha spontánne, je potrebné posilnenie kontrakcií infúziou s oxytocínom, kontinuálne monitorovanie oziev plodu, ponechanie neporušeného vaku blán až do konca II. doby pôrodnej, ale ak dôjde k samovoľnému odtoku plodovej vody,  je vhodné naloženie sondy pulzného oxymetra (prístroj na stanoveni hladiny kyslíka v krvi).  Poloha koncom panvovým bez komplikácií ako taká nie je samotným dôvodom k vykonaniu cisárskeho rezu, samozrejme, v prípade pridruženia sa komplikácií sa k nemu pristupuje, a to vždy pri zistení nepomeru veľkosti panvy a veľkosti hlavičky plodu, ďalej  pri myóme, ktorý tvorí pôrodnú prekážku a bol zistený sonograficky. K cisárskemu rezu sa väčšinou pristupuje aj pri polohe plodu koncom panvovým s pridružením  predchádzajúcej operácie na maternici, ultrazvukovom podozrení na veľký plod, porušenom držaní plodu (napr. kolienka, nožička a podobne), predčasnom odtoku plodovej vody, vždy pri hypotrofickom plode spôsobenom insuficienciou placenty s patologickým prietokom krvi v popučníku a patologickým kardiotokografickým záznamom a v niektorých ďalších prípadoch.

Pôrod koncom panvovým má určite vyššie riziká ako pôrod záhlavím, preto je pri tejto polohe aj vyššie percento cisárskych rezov. Na druhej strane je potrebné zdôrazniť množstvo komplikácií, ktoré hrozia pri cisárskom reze, v niektorých prípadoch s trvalými následkami pre ženu a niekedy končiacimi aj úmrtím ženy. Preto rozhodnutie o vykonaní cisárskeho rezu  je veľmi náročné a zodpovedné a musí byť rozumným kompromisom zaručujúcim čo možno najnižšie riziko komplikácií pre matku aj plod. Pri dodržaní všetkých zásad správneho vedenia pôrodu a pri  dobrých výsledkoch všetkých vykonaných vyšetrení je možné porodiť plod spontánne vaginálne aj u prvorodičky.  Rozhodnutie o vykonaní cisárskeho rezu vykonáva vždy najskúsenejší prítomný pôrodník s najvyššou kvalifikáciou, teda v pracovnej dobre prednosta oddelenia, mimo pracovnej doby starší službukonajúci lekár. Pacientka samozrejme môže vyslovovať želania podľa svojej ľubovôle, ale vykonanie cisárskeho rezu len na želanie pacientky bez medicínskych dôvodov (ktorými len samotná poloha koncom panvovým nie je) je PROTIZÁKONNÉ  so všetkými dôsledkami pre lekára aj pacientku.

Odporúčam Vám absolvovanie všetkých potrebných vyšetrení skúseným pôrodníkom, ktorý zváži všetky riziká a odporučí Vám najlepší a najšetrnejší postup. Samozrejme stav sa môže zmeniť akútne v priebehu pôrodu, preto každá pacientka s plodom v polohe koncom panvovým musí byť na cisársky rez vopred pripravená (laboratórne vyšetrenia, interné predoperačné vyšetrenie, musí byť nalačno, atď.).

Kontakt:
MUDr.Tomáš Danys,PhD.
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys, s. r. o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
e-mail: gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk

Mastopatia

$
0
0

Chcela by som vás požiadať o radu. Viac ako polrok som chodila k lekárovi kvôli nepravidelnej menštruácii a bolesti v prsníkoch. Pred dvoma týždňami som bola na sonografii prsníkov a zistili, že mám cystickú mastopatiu. Lekár mi povedal, že je to v mojom veku dosť neobvyklé, ale nevysvetlil mi nič viac. Viem, že liečba je dlhodobá, ale neviem, na čo mám byť reálne pripravená.
Ďakujem.

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:

Keď Vám Váš lekár oznámi diagnózu, ktorá Vám nie je jasná, je potrebné požiadať ho o vysvetlenie a o objasnenie ďalšieho postupu. Len Váš lekár najlepšie pozná Váš zdravotný stav a všetky súvislosti. Vyhľadávanie informácií na internete môže byť niekedy zavádzajúce. Mastopatia je stav, keď dochádza k poruche v pomere tkaniva prsníka
v prospech väziva. Jednou z foriem je fibrocystická mastopatia. Tvorba cýst v prsníku súvisí s nerovnomernou involúciou epiteliálnych a stromálnych štruktúr. Výskyt cýst malých rozmerov sa považuje za normálny vo veku ženy nad 35 rokov. Tvorba väčších cýst pri upchatí vývodu žľazy je tiež pomerne častá, cýst je obvykle viac a nerobia pacientke ťažkosti. Mastopatia je typická neproliferujúca zmena prsníka, ktorá nemá vplyv na vznik rakoviny prsníka. Každopádne je potrebná dispenzarizácia vrátane pravidelných sonografických kontrol prsníka, najlepšie v senologickej ambulancii.

Kontakt:
MUDr.Tomáš Danys,PhD.
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys, s. r. o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
e-mail: gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk

Polyp aj myóm na maternici

$
0
0

Dobrý deň, nedávno som bola na preventívnej prehliadke u svojho gynekológa. Zistil mi v maternici polyp aj myóm. Polyp má približne pol centimetra a myóm trojnásobok. Myóm je údajne z vonkajšej strany maternice. Výsledky som sa dozvedela telefonicky, zatiaľ som sa s lekárom nebavila osobne, ale som objednaná. Chcela by som sa vás spýtať, či je možné polyp aj myóm odstrániť počas jednej operácie? Je v tomto prípade lepšie dať si vybrať celú maternicu? Mám totiž už 45 rokov a tri deti, už tehotná nechcem byť. Ak by som si dala odstrániť maternicu, ako budú naďalej fungovať vaječníky? Či už nebudú? Budem ako po prechode?

Ďakujem,

Renáta

Odpovedá MUDr. Peter Harbulák, PhD. z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:

Dobrý deň, pani Renáta!

Polyp je nezhubným útvarom sliznice, ktorý sa postupom času u niektorých pacientok môže zvrhnúť na útvar malígny, t. j. karcinóm, v tomto prípade na karcinóm sliznice maternice. Pretrvávajúci polyp, ktorý je verifikovaný opakovane je potrebné odstrániť operačne. Najšetrnejšou operačnou metódou je hysteroskopia, ktorou je možné polyp odstrániť z vaginálneho prístupu pomocou operačného prístroja pozostávajúceho z optiky, kamery a operačného nástroja. Odstránený polyp sa zasiela na histologické vyšetrenie a po potvrdení  nezhubného /benigného/ nálezu  nie je nutné vyberať maternicu. V našom zariadení vykonávame túto operáciu v rámci jednodňovej chirurgie, teda po štandardnom priebehu operácie nie je nutná hospitalizácia.

Myóm je nezhubný útvar svaloviny maternice a ten sa mení na malígny, t. j. sarkóm, len výnimočne. Myómy sú operačne odstraňované len v prípade, že spôsobujú krvácanie a následne anémiu u pacientky, alebo dosahujú veľké rozmery /7-10 cm/ a spôsobujú klinické ťažkosti. Vami popisovaný myóm nepatrí do tejto skupiny, tak nie je dôvod na chirurgickú intervenciu.

Kontakt:

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk

objednavky@gyn-fiv.sk

www.gyn-fiv.sk

Dvojčatá po umelom oplodnení?

$
0
0

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aká je pravdepodobnosť, že budem mať po umelom oplodnení dvojčatá alebo trojčatá. V rodine mojej ani môjho manžela sme ešte nemali viac-plodové tehotenstvá, ale kamarátke sa podarilo mať po umelom oplodnení dokonca trojčatá. Z mojej strany je všetko v poriadku, manžel je neplodný – veľmi nízka pohyblivosť spermií. Mám 28 rokov, zatiaľ som tehotná nebola a nemám žiadne vážnejšie zdravotné problémy, ani môj manžel.

Ďakujem,

Laura

Odpovedá MUDr. Peter Harbulák, PhD. z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:

Dobrý deň, pani Laura!

Dvojičky po mimotelovom oplodnení sú častejšie ako pri spontánnom otehotnení, lebo sa do maternice často vloží viac ako jedno embryo (najčastejšie dve embryá). So stále sa zlepšujúcim technickým vybavením a skúsenosťou personálu v embryologickom laboratóriu je však čoraz častejšie uprednostňovaný prenos len jedného embrya do maternice pacientky. V našom centre u pacientok mladších ako 35 rokov v 1. cykle IVF prenášame štandardne len jedno embryo.

Kontakt:

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk

objednavky@gyn-fiv.sk

www.gyn-fiv.sk

Antikoncepcia pre …násťročnú

$
0
0

Dobrý deň, mám 16-ročnú dcérku, ktorá nemá žiadne zdravotné problémy. Minule však za mnou prišla s tým, že jej spolužiačky užívajú antikoncepciu a aj ona by chcela, aby sa jej náhodou nestalo, že otehotnie. Bol to pre mňa šok, pretože som netušila, že už má sexuálne skúsenosti, nakoniec, ešte ani u gynekológa nebola. Vraj spolužiačkam antikoncepciu zháňajú matky. Poradíte mi, aký druh je najlepší pre takéto mladé dievčatá? Je dostať aj voľne kúpiť vhodná antikoncepcia.

Ďakujem,

Helena P.

Odpovedá MUDr. Peter Harbulák, PhD. z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:
Ak už mala Vaša dcéra pohlavný styk, odporúčam navštíviť gynekológa, absolvovať preventívnu prehliadku a spolu s ním naplánovať antikoncepciu, ktorá bude pre Vašu dcéru najvhodnejšia.

Kontakt:

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk
objednavky@gyn-fiv.sk
www.gyn-fiv.sk

Úzka panva a prirodzený pôrod

$
0
0

Dobrý deň, som tehotná v piatom mesiaci a pomaly si začínam hľadať pôrodníka. Nemám žiadne problémy zatiaľ len sa obávam samotného pôrodu. Aj moja gynekologička ma upozornila, že môže nastať problém, lebo mám veľmi úzku panvu. Mám 23 rokov, ešte som nerodila a chcela by som, samozrejme, rodiť prirodzene. Aké komplikácie môžu nastať v takomto prípade pri pôrode a ako sa, prosím, riešia?

Ďakujem,

Simona

Odpovedá MUDr. … z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:
Dobrý deň pani Simona, je nemožné dať jednoznačnú odpoveď na Vašu otázku. Všetko závisí od veľkosti plodu v pomere k Vašim fyzickým parametrom. Vaša pani doktorka Vás, ako svoju pacientku pozná, má k dispozícii kompletné vyšetrenia, pozorne sleduje Vašu tehotnosť. Posledné vyšetrenia pred pôrodom (od 36 týždňa) by ste mali absolvovať už u svojho pôrodníka, ktorý v aktuálnom čase zhodnotí, či sú Vaše obavy opodstatnené.

Kontakt:

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk

objednavky@gyn-fiv.sk

www.gyn-fiv.sk

Výsledky cytológie

$
0
0

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o vysvetlenie výsledkov cytológie. Lekár mi oznámil, že mám PAP 2 a že je všetko v poriadku. Kamarátka však tiež mala PAP 2 a lekárka ju zavolala na ďalšie vyšetrenia, že to nemá úplne v poriadku. Môžete mi vysvetliť, čo znamenajú tieto čísla – napríklad viem, že kolegyni, ktorá mala PAP 3 robili konizáciu. Mám 27 rokov, jedno dieťa, nemala som žiadne závažnejšie ochorenia.

Ďakujem za radu,

Petronela

Odpovedá MUDr. Martin Gábor:
Cytológia krčka maternice ako skríningové posúdenie buniek môže byť popísaná viacerými klasifikáciami.
Najstaršia a doteraz najpoužívanejšia klasifikácia je podľa Papanicolaoa – z toho skratka PAP. PAP II znamená klinicky negatívny nález v zmysle neoplázie (rakoviny krčka maternice, vrátane predštádií rakoviny krčka maternice), pričom náter obsahoval i bunky reaktívne – napr. po zápale, no môže sa jednať i o bunky v úplnom začiatku transformácie. V interpretácii výsledkov PAP II by nemal byť väčší problém. Horšie je to už pri interpretácii PAP IIIa a PAPIIb. PAP klasifikácia bohužiaľ ponúka zhodnotenie relatívne nepresné, aj keď je pravda že PAPII. by mal byť ešte jednoznačne negatívny nález, t.zn. bez patologického nálezu.

V modernom skríningu rakoviny krčka maternice sa odporúča popisovať nálezy z LBC ( liquid base cytology) systémom Bethesda, ktorý je jednoznačnejší a presnejší.

Kontakt:

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk
objednavky@gyn-fiv.sk
www.gyn-fiv.sk


Pohyby plodu

$
0
0

Dobrý deň, som v dvadsiatom týždni tehotenstva a necítim ešte pohyby plodu tak intenzívne ako moje známe, ktorú sú v rovnakom štádiu. Dokonca sa niekedy stane, že ich necítim aj dva dni. Kedy je potrebné vyhľadať lekára? Mám si pohyby plodu, respektíve ich frekvenciu nejako počítať? Čítala som, že sa to robieva, len neviem ako. A tiež sa chcem spýtať, či na vnímanie pocitov môže mať vplyv aj moja hmotnosť, pretože som na začiatku tehotenstva veľa pribrala. Mám 28 rokov, prvé tehotenstvo, chorá nie som.

Ďakujem,

Kika

Odpovedá MUDr. MUDr. Martin Gábor  z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:

Dobrý deň!

Pociťovanie pohybov plodu je vždy subjektívne hodnotené rodičkou – tehotnou pacientkou. Prvorodičky pociťujú pohyby plodu cca od 20. týždňa (niekedy aj skôr), druhorodičky udávajú pociťovanie pohybov plodu skôr (niekedy už v 16. týždni tehotnosti). Začiatok pociťovania pohybov plodu je v tomto zmysle úplne individuálny.

Pociťovanie pohybov plodu a jeho akési „kvantitatívne” a tobôž nie „kvalitatívne” hodnotenie sa nedá medzi rodičkami porovnávať. Každý plod je iný a navyše každá tehotná vníma pohyby plodu – najmä veľké pohyby – rôzne. Základom je, že tehotná najlepšie pozná svoje dieťa – plod, pocitmi a častosťou pohybov, jednoznačne lepšie ako ošetrujúci lekár. Ak pozoruje subjektívne vnímanie pohybov menej „ako je zvyknutá“ alebo sa dieťa dlho nehýbe (hodiny) je samozrejme na mieste vyšetrenie ultrazvukové event. vo vyššom štádiu tehotnosti iné vyšetrenia (CTG, biofyzikálny profil plodu, atď.).

Samotná hmotnosť tehotnej nebýva dôvodom k zníženiu pociťovania pohybov plodu, ak sa nejedná o iné patológie.  Dôležité je uvedomiť si že „porovnávanie pohybov“ medzi tehotnými nie je validné a výpovedné. Aj keď pociťovanie pohybov plodu a najmä zníženie až vymiznutie pohybov plodu patrí k najzávažnejším anamnestickým údajom udávaným rodičkou,  jednoznačnú odpoveď na otázku „či je plod v poriadku“ poskytne len komplexné ultrazvukové vyšetrenie.

Prajem Vám aj Vášmu dieťatku veľa zdravia!

Kontakt:

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk

objednavky@gyn-fiv.sk

www.gyn-fiv.sk

Ochorenia a zamrazenie vajíčok

$
0
0

- Dobrý deň. Mám 26 rokov, trpím roztrúsenou sklerózou a častými zápalmi vaječníkov. Rada by som sa spýtala, či je na Slovensku možnosť dať si zamraziť vajíčka kvôli tomu, aby som neskôr mohla otehotnieť. Zatiaľ dieťa neplánujem, ale okolo tridsiatky by som ho rozhodne chcela. Sú choré ženy nejako zvýhodnené pri financovaní odberu vajíčok a ich mrazení, prípadne oplodnení? Je možné oplodnenie aj spermiami z banky? Aké zákony u nás existujú v tejto oblasti? Zaujímalo by ma napríklad aj to, či je možné vybrať si z banky spermie podľa charakteristík darcu, jeho vlastností a podobne.

Ďakujem,

Lucia
Odpovedá RNDr. Miriama Molčanová z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:

- Dobrý deň, pani Lucia!

Samozrejme, aj na Slovensku niektoré centrá asistovanej reprodukcie ponúkajú možnosť mraziť vajíčka. Sú rôzne dôvody, prečo si chcú dať ženy svoje vajíčka zmraziť, sú to predovšetkým obavy o svoj zdravotný stav a schopnosť počať dieťa v budúcnosti.

Bohužiaľ, zdravotné poisťovne sa nepodieľajú na úhrade tohto výkonu, klientka hradí úkony spojené so stimuláciou vaječníkov pred odberom oocytov, samotný odber aj všetky nasledujúce zmrazovacie techniky sama.

V prípade potreby, pre nasledujúcu liečbu neplodnosti, v indikovaných prípadoch môžete požiadať o spermie darcu. Spermie darcu vyberie embryológ na základe dotazníka s požiadavkami klientov. Treba však upresniť, že podľa zákonov Európskej únie môže podstúpiť liečbu neplodnosti v Centre asistovanej reprodukcie len pár – muž a žena.Odporúčam dohodnúť si konzultáciu v centre asistovanej reprodukcie, pri ktorej sa dozviete viac.

Orálny styk a pohlavné choroby

$
0
0

Dobrý deň, nie som ešte veľmi skúsená v sexuálnych veciach a som ešte panna, preto by som chcela priamo od odborníkov vedieť, či a aké pohlavné choroby sa môžu šíriť orálnym stykom z muža na ženu a prípadne aj naopak. Ako sa prejavujú a liečia?

Mnohé spolužiačky totiž tvrdia, že takto sa nedá nič chytiť, vraj sú to len výmysly na zastrašenie.

Ďakujem,

Nela

Odpovedá MUDr. Martin Gábor  z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:
Orálny pohlavný styk predstavuje taktiež ako vaginálny pohlavný styk riziko prenosu pohlavných chorôb. Riziko je pri niektorých ochoreniach síce menšie, ale bolo by chybou považovať prenos infekcie za nemožný.

Aj keď prenos pohlavne prenosných chorôb (STD sexually transmitted disease) orálnym pohlavným stykom vyžaduje isté špecifiká (napríklad pri syfilise prítomnosť infekčnej primárnej lézie, pri hepatitídach typu C napr. ranku) pre jednoduchosť sa dá povedať, že každá pohlavne prenosná choroba ktorá sa prenáša vaginálnym, resp. análnym stykom, sa dá preniesť i orálne. Samozrejme klinické príznaky sa prenášajú na oblasť ústnej dutiny a dýchacej sústavy,  resp. tvár, alebo sa ochorenie generalizuje rovnako ako po nakazení vaginálnou cestou.

Existuje i opačná možnosť prenosu, hoci zriedkavá, z orálnej primárnej lézie do vaginálneho prostredia resp. na penis. V ústnej dutine, na sliznici pošvy, na penise či v konečníku sa nachádzajú podobné sliznice a podslizničné štruktúry s cievami a imunitnými bunkami, prostredníctvom ktorých môže byť prenesená infekcia. Z veľkého počtu takto prenosných ochorení môžeme spomenúť HIV vírus, kvapavku (v ústnej dutine popisovaná kvapavková faryngitída – špecifický zápal hltana, kvapavkový zápal očí – konjunktivitída), nie je vylúčený prenos prakticky všetkých druhov hepatitíd – vrátane krvou prenosných, syfilis, pri poruchách imunity to môžu byť kvasinkové infekcie. V neposlednom rade vírusy genitálnych bradavíc HPV s podobnými príznakmi na slizniciach ústnej dutiny a respiračného traktu, nie je vylúčený ani prenos iných vírusových a parazitárnych ochorení. Pri rizikovom kontakte – aj keď bol “iba” orálnym stykom, je na mieste kompletné sérologické vyšetrenie a sledovanie. Pri potvrdení nákazy je liečba špecifická pre konkrétne ochorenie (antibiotiká, vakcinácia, dispenzarizácia u špecialistu – napr. hepatológ, infektológ, antiparazitiká, interferóny, antivirotiká a pod.), dôležité je i adekvátne preliečenie zdroja nákazy.

Kontakt:

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk

objednavky@gyn-fiv.sk

www.gyn-fiv.sk

Viewing all 91 articles
Browse latest View live