Quantcast
Channel: woman.sk » Gynekológ
Viewing all 91 articles
Browse latest View live

Menštruácia po výbere cysty

$
0
0

Dobrý deň, už tri týždne mi mešká menštruácia, obávam sa, že som tehotná. Test však vyšiel negatívne. Pred mesiacom som bola na laparoskopickej operácii, vyberali na ľavom vaječníku. Menštruáciu som mala vždy veľmi pravidelnú. Bola som kvôli tomu aj u svojho gynekológa, pichol mi Agolutin, ani ten však nezabral a menštruácia sa mi stále nespustila – už je dvanásť dní po injekcii.
Ďakujem za Vašu radu.

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
Váš gynekológ Vás nepochybne poučil o potrebe kontroly a doriešenia stavu. V prvom rade je potrebné vedieť presnú operačnú a histologickú diagnózu, teda, ak Vám odstránili cystu vaječníka a odobraný materiál bol odoslaný na histológiu. Samozrejme, v prípade punkcie alebo marsupializácie histológiu nie je možné urobiť. Nakoľko cýst vaječníkov je niekoľko rôznych typov, treba vyhodnotiť druh cysty, ktorý ste mali, hlavne či bola hormonálne aktívna. Cysty často spôsobujú meškanie menštruácie. V prípade meškania menštruácie po operácii, by som odporúčal ultrazvukovú kontrolu štruktúry a veľkosti oboch vaječníkov a tiež vylúčenie tehotnosti, tak vnútro- ako aj mimomaternicového. Ak sa menštruácie nedostaví a nie je žiadna iná zjavná príčina, je možné opakovať a aplikáciu Agolutinu, prípadne aj vo vyššej dávke.

Kontakt:
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys s.r.o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
e-mail: gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk


Otočená maternica a otehotnenie

$
0
0

Dobrý deň, rada by som sa informoval o probléme, ktorý sa nazýva otočená maternica. Mohla by som aj pri takejto diagnóze otehotnieť? Počula som, že môžu s tým byť veľké problémy. Dá sa tento stav riešiť nejakým spôsobom alebo to je celoživotná záležitosť? A ako vlastne k tomu dôjde, prečo sa to niektorej žene stane a inej nie? Mám 26 rokov, žiadne iné zdravotné problémy nemám.

Ďakujem,

Dáša

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
Tzv. retroverzia-flexia maternice je pomerne bežný nález u žien a znamená, že telo maternice je oproti krčku otočené v malej panve viac smerom ku kostrči. V drvivej väčšine prípadov tento stav nespôsobuje žiadne ťažkosti a nespôsobuje ani neplodnosť, väčšina žien sa o tomto stave dozvie od lekára pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Zavádzajúce môžu byť rôzne laické  internetové fóra s klamlivými informáciami.  Môže nastať situácia, že žena má problém otehotnieť a sterilita sa pripisuje tomuto stavu, ak sa  skutočná príčina neplodnosti  nezistila. V ojedinelých prípadoch po opakovaných ťažkých zápaloch v malej panve by takto otočená maternica mohla byť fixovaná zrastami, čo by mohlo spôsobovať prípadné komplikácie v tehotnosti,  s takýmto stavom som sa však počas 20 ročnej praxe gynekológa nestretol. Pokiaľ ide o sterilitu, psychická pohoda a odbúranie stresu sú veľmi dôležité, preto odporúčam neznepokojovať sa neexistujúcim problémom (len na podklade dôkazmi neoverených diskusií) a tešiť sa so zdravia a so života (žiadna liečba nie je potrebná)

Kontakt:

Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys s.r.o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk

sz

Ovčie kiahne a tehotenstvo

$
0
0

Dobrý deň, mám päťročného syna. V škôlke teraz má mnoho detí ovčie kiahne, a keďže som tehotná obávam sa, či – ak by sa nakazil môj syn – to môže mať negatívny vplyv aj na môj plod. Sama som už kiahne prekonala v detskom veku. Mám 24 rokov. Obávam sa preto, lebo som sa dočítala, že tento vírus môže vyvolať potrat. Existuje nejaký spôsob ochrany?

Ďakujem,

Erika

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
Predovšetkým je potrebné zdôrazniť, že v tehotnosti je potrebné všetky prípadné potenciálne ohrozenia, teda aj potenciálne riziko infekčných ochorení, bezodkladne konzultovať so svojim gynekológom. Prípadné odpoveď z internetu môže prísť neskoro! Herpesvirus varicella-toster je charakterizovaný generalizovanou vezikulárnou vyrážkou. K prenosu nákazy dochádza vzdušnou cestou.  Index nákazlivosti je 90%, inkubačná doba je 14-16 dní. V prípade, že  ochorenie dostane tehotná žena v prvých mesiacoch tehotnosti, môže dôjsť k poškodeniu plodu, vrodeným chybám končatín, očí, mozgu, kože…v posledných 2-3 týždňoch tehotnosti môže vírus transplacentárne infikovať plod a vzniká neonatálna varicella. Ochorenie varicelou zanecháva dlhodobú imunitu a k opakovanému výskytu dochádza len výnimočne u osôb s poruchou imunity. Ak ste ochorenie prekonali v minulosti, máte vytvorené protilátky.

Kontakt:
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys s.r.o
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
gyndanys@zoznam.sk

www.gyndanys.sk

Kúpanie a výtoky

$
0
0

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je v mojom prípade vhodnejšie kúpanie v prírodných kúpaliskách alebo v klasických – v chlórovej vode a ako sa mám po kúpaní ošetriť. Často mávam totiž silné výtoky, v lete kvasinky – práve po kúpaní. Predpokladám, že najvhodnejšia je morská voda, je to tak?Ďakujem,
Andrea

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
Pre posúdenie rizík infekcie získanej pri kúpaní je potrebné odlíšiť prírodné a umelé kúpaliská. Najmenšie riziká sú v prírodných kúpaliskách s tečúcou vodou, samozrejme len za predpokladu, že je kúpanie povolené hygienikom. Vhodné sú aj kontrolované a schválené pláže pri moriach, eventuálne oceánoch. Vybudované kúpaliská, respektíve bazény je tohto pohľadu potrebné odlíšiť podľa teploty vody v nich, teda s „klasickou” teplotou vody (väčšinou plavecké bazény) a termálne bazény väčšinou určené pre neplavcov, mnohé z nich sú prispôsobené na sedenie alebo dokonca ležanie. K prenosu infekčných ochorení môže dôjsť jednak priamo vo vode, kde je vyššie riziko pri teplejšej vode a menšom objeme vody v bazéne a stúpa so stúpajúcim počtom návštevníkov v bazéne a s menším pohybom vo vode. K prenosu môže dôjsť aj mimo bazénov, napríklad na WC a podobne. Najčastejšie dochádza k prenosu plesňových (kvasinkových) infekcií. Z hľadiska prevencie možno odporučiť aplikáciu vaginálnych čapíkov s obsahom Laktobacilu a kyseliny mliečnej, samozrejme nie tesne pred vstupom do bazénu. V prípade vyskytnutia sa výtoku, respektíve bolestí v oblasti rodidiel po kúpaní je potrebné gynekologické vyšetrenie. Kúpanie v bazéne počas menštruácie s aplikáciou tampónov z hygienického hľadiska nie je vhodné.
Naopak v súčasnosti sú na trhu v SR k dispozícii dámske ochranné tampóny určené špeciálne na kúpanie či už v mori, riekach, jazerách alebo kúpaliskách. Tieto tampóny sú napustené vysokohodnotným vazelínovým olejom, čím obmedzujú vniknutiu vody do pošvy, a zabraňujú tak jednak priamo vniknutiu choroboplodných zárodkov a jednak chlóru z dezinfikovanej vody, ktorý by mohol negatívne ovplyvňovať pH pošvy. Tieto tampóny sú určené na použitie mimo menses. Tieto tampóny sú voľnopredajné, nie je potrebný lekársky predpis.
Ako prevenciu by som odporúčal niekoľko dní pred dovolenkou prípravky s Laktobacilom a kyselinou mliečnou do pošvy, ktoré optimalizujú pošvové prostredie a vhodne stimulujú prirodzenú obranyschopnosť pošvy.

Kontakt:
MUDr. Tomáš Danys, PhD.
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys, s. r. o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
Tel.: 035 640 44 44
e-mail: gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk

Genitálne bradavice

$
0
0

Dobrý deň, objavili sa mi takzvané genitálne bradavice, vyzerá to ako výrastok epitelu dlhý dva až tri centimetre a hrubý asi po centimetra. Je to veľmi nepríjemné a neestetické. Samozrejme, som vyhľadala lekára a zatiaľ mi to lieči – natiera takým fialovým roztokom. Prosím vás je to dobrý postup? To už neexistujú žiadne iné účinné prostriedky – alebo toto je najvhodnejšie? Trvá to už týždeň, chodím tam každý druhý deň, zlepšuje sa to len mierne a už ma to nebaví. A ešte jedna otázka, prosím vás, sú to tie bradavice, ktoré spôsobuje vírus HPV? Môžem dostať rakovinu?

Ďakujem za Váš čas,
Ivica

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
Predovšetkým na otázku o správnosti postupu lekára môže odpovedať jedine Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, v žiadnom prípade nie je možné posudzovať postup kolegu z neúplných a nekompletných informácií v e-maile. V prípade, že Vás postup Vášho lekára „nebaví”, je potrebné tento postup prediskutovať predovšetkým s ním, všeobecne sa dá povedať, že existujú metódy konzervatívne a operačné. Ak teda chcete radikálne riešenie, spýtajte sa na možnosti operačného postupu, prípadne je možné zákrok realizovať v niektorom z centier pre jednodňovú chirurgiu, kde by ste nemuseli byť hospitalizovaná. Nakoľko však ochorenie zvykne recidivovať, po liečbe je dobré zvážiť očkovanie ako prevenciu.S pozdravom

MUDr. Tomáš Danys, PhD.
Gyndanys, s.r.o.
Gynekologická ambulancia
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel.: 035 640 44 44

gyndanys@zoznam.sk

www.gyndanys.sk

Častá menštruácia

$
0
0

Dobrý deň, samu ma to prekvapilo, ale počas uplynulého mesiaca som mala až dvakrát  menštruáciu. Najprv normálnu na začiatku mesiaca – tú som mala mať (cyklus mám každých 28 dní, 5 dní menštruácie), ale potom koncom mesiaca sa mi objavila ďalšia. Bola kratšia, respektíve to bol taký trojdňový hnedý výtok s krvou. Symptómy som však mala rovnaké ako pri normálnej menštruácii. Môže sa stať, že dvakrát do mesiaca dostanem normálnu menštruáciu mimo klasického cyklu? Čo môže byť príčinou? Mohlo by to znamenať aj vážnejší problém?

Ďakujem za odpoveď. Mám 26 rokov, ešte som nerodila, nemala som doposiaľ podobné stavy, a tiež nemám žiadne zdravotné problémy.

Ďakujem,

Simona

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
Normálny menštruačný cyklus u ženy je 28 dní s krvácaním v dĺžke 5 dní. Zmeny v dĺžke trvania +-2 dni, resp. krvácanie 3-4 dni sa nepovažujú za patologický stav. Každé krvácanie mimo tohto cyklus sa považuje za odchýlku od normy. Príčiny však môžu byť rôzne, väčšinou hormonálne poruchy, ale aj zápalové stavy, porušené tehotenstvo, psychická alterácia, niektoré druhy ovariálnych cýst atď. Každej pacientke odporúčam viesť si presne menštruačný kalendár, v prípade, že sa nepravidelnosti menštruačného cyklu opakujú, odporúčam gynekologické vyšetrenie. Chýba údaj o užívaní hormonálnej antikoncepcie. Hormonálne poruchy sa u ženy, ktorá si neželá otehotnieť, sa väčšinou a najlepšie riešia aplikáciou hormónov, ktorých ideálne zloženie je práve v hormonálnej antikoncepcii, samozrejme po vylúčení kontraindikácií a ostatných možných príčin krvácania.

Kontakt:
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys s.r.o
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
e-mail: gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk

O čo ide pri konizácii?

$
0
0

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, čo presne znamená pojem konizácia a čo sa tým docieli. Napríklad, ak ide o HPV infekciu – aké je riziko, že stav nebude vyriešený? Počula som však, že sa to má robiť až pri degenerácii buniek a ich premene na rakovinové. Je to pravda? Ide o bolestivý zákrok? Ako sa robí a ako rýchlo sa z neho žena zotaví a kedy po ňom je možné mať sexuálny styk? Zatiaľ som sa nedostala do tejto situácie, ale kamarátka už áno, preto sa pýtam.  Obe máme 28 rokov a sme zdravé a bezdetné.

Ďakujem za objasnenie,

Betka

600_zena_dreamstime_xs_9010176Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
Predovšetkým treba povedať, každá žena by sa mala starať o svoje zdravie, radím ženám s ich problémami, nie s problémami niekoho iného, preto odpoviem len veľmi všeobecne (pozn. a výnimočne). Pri gynekologickom vyšetrení ženy je veľmi dôležité vyšetrenie krčka maternice, ktoré sa vykonáva kolposkopicky a cytologicky. Ak sú výsledky týchto vyšetrení v norme, iné vyšetrenia sa nevykonávajú. Vyšetrenie na  HPV sa zásadne nevykonáva v rámci preventívneho vyšetrenia /viď Vestník MZ SR/, určite nie je dôvod na úhradu vyšetrenia HVP z verejného zdravotného poistenia. Ak sa zistia odchýlky od normy, vyšetrenie sa doplní o kultivačné vyšetrenia z krčku, vyšetrenie na HPV, imunocytochemické vyšetrenie a expertnú kolposkopiu. Ďalší postup sa vykonáva väčšinou podľa medzinárodných štandardov (algoritmov), kde sa berie do úvahy aj vek pacientky a ev. plánovaná tehotnosť. Konizácia je odstránenie časti krčku maternice v tvare kónusu, môže sa vykonať  rôznymi metódami (skalpel, LEEP…), jedná sa o  krátky výkon cca do 10 min. v krátkodobej celkovej anestézii, väčšinou vykonávaný v centrách pre jednodňový chirurgiu, pacientka teda ide ešte v deň zákroku domov, zákrok je nebolestivý. Následne sa konizát vyšetrí histologicky a potom podľa výsledku sa určí ďalší postup (intervaly kontrol, rekonizácia, v prípade zistenia rakoviny aj odstránenie celej maternice). Cieľom výkonu je odstránenie patologického tkaniva z krčku maternice pri zachovaní jeho podstatnej časti. Rekonvalescencia je rýchla, PN prakticky ani nie je potrebná, resp. v závislosti od druhu práce niekoľko dní, pohlavný styk sa neodporúča cca 6 týždňov po zákroku. Aj po konizácii môže dôjsť k ochoreniu zostávajúcej časti krčku maternice v budúcnosti, aj keď vo väčšine prípadov je konizácia postačujúci výkon.

Kontakt:
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys s.r.o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk

 

Toxoplazmóza v tehotenstve

$
0
0

Predvčerom som vďaka testu zistila, že som tehotná. Chcela by som sa Vás spýtať, keďže máme doma tri mačky, či je vhodné dať si urobiť testy na toxoplazmózu. Všetky mačky sú veterinárne ošetrované, čipované. Čo môže toto ochorenie spôsobiť v tehotenstve? Existuje nejaká liečba, keby sa ukázalo, že ňou trpím, aby bolo ochránené dieťa?

Ďakujem,

Monika

600_tehotenstvo_dreamstime_xs_19167290

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
Toxoplazmóza je vyvolaná protozoárnym patrazitom Toxoplazma gondii. Pri šírení nákazy je možných niekoľko spôsobov: orálno-alimentárna cesta pri konzumácii nedostatočne spracovaného mäsa, cestou ruka-ústa z pôdy, ktorá je kontaminovaná mačacími výkalmi. Nákaza je veľmi rozšírená, väčšinou však prebieha asymptomaticky (bez príznakov), často aj v tehotnosti. Získaná forma môže prebiehať aj ako uzlinový syndróm. V prvom trimestri tehotenstva sa pri primárnej infekcii v 10-25% prípadoch môže  infekcia preniesť na plod a spôsobiť jeho vážne poškodenie, v treťom trimestri sa prenáša infekcia na plod v 75-90%.  U časti infikovaných detí môže vzniknúť strabizmus, hydrocefalus, , mikrocefália, kŕče, hluchota. Pri ťažkom priebehu vzniká Sabinova tetráda: hydrocefalus alebo mikrocefália, chorioretinitída, intrakraniálne kalcifikácie a kŕče (epilepsia). Neurologické postihnutie môže byť príčinou intrauterinnej smrti plodu.

Frekvencia kongenitálnej formy nie je častá, je to cca 0,58-6 promile.  Diagnostika sa vykonáva pomocou sérologických  vyšetrení IgM a IgG protilátok. Prenatálnu infekciu je možné diagnostikovať amniocentézou alebo kordocentézou.  Liečba sa odporúča u akútnych foriem ochorenia, v tehotenstve môže znížiť riziko kongenitálnej infekcie, percento potratov a výskyt postihnutia plodu.

U žien, ktoré plánujú graviditu, je vhodné realizovať test na prítomnosť IgG protilátok, ak sú tieto pozitívne, tak sú ich deti chránené pred ochorením a nemôžu dostať kongenitálnu formu ochorenia.

Kontakt:
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys s.r.o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
e-mail: gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk


Chronické zápaly pošvy a polypy

$
0
0

Dobrý deň,
Trpím chronickými zápalmi pošvy a polypmi, ktoré mi po liečbe na čas zmiznú, avšak opäť sa po čase objavia. Môžu polypy súvisieť so zápalmi? Existuje liečba, ktorá by ich dokázala odstrániť navždy? Mohla by som byť kvôli týmto problémom aj neplodná?Ďakujem,
L.

600_zena_dreamstimefree_19588815

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
Opakované zápaly sú u žien pomerne časté a ich liečba je v mnohokrát komplikovaná. Všeobecne sa odporúča realizovať kompletné odbery na kultivačné vyšetrenie vrátane odberov na Chlamydie, Ureaplazmy a Mycoplazmy, odbery krvi na zápalové markery, vyšetrenie na vylúčenie diabetu (cukrovky). V prípade pozitivity je potrebná cielená liečba, ak už pacientka absolvovala lokálnu liečbu, je vhodná injekčná forma liečby. V prípade negativity je potrebné imunologické vyšetrenie. Samozrejme je potrebné vyšetriť a preliečiť aj Vášho sexuálneho partnera. Vhodná je aj aplikácia prípravkov s obsahom Laktobacilov do pošvy. Je tiež na zváženie zmena druhu antikoncepcie, ak nejakú pacientka užíva. Zápal v oblasti vonkajších rodidiel sa v ohraničenej forme môže vyskytovať ako folikulitída alebo furunkulóza, môže ísť však aj o ochorenie Bartholinskej žľazy. Ak sú polypy stopkaté, je možná ich extirpácia a po výsledku histologického vyšetrenia sa zistí ich origo. Neplodnosť je komplikovaný problém, ťažké formy panvového zápaly môžu viesť k poškodeniu vajíčkovodov a ich nepriechodnosti, preto je u bezdetných žien veľmi dôležité preliečenie zápalov. O neplodnosti je možné hovoriť až v prípade neotehotnenia pri pravidelnom pohlavnom styku počas 2 rokov.

Kontakt:
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys s.r.o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk

Malá maternica

$
0
0

Mám 27 rokov a s manželom už pomaly rozmýšľame o bábätku. Asi 7rokov som chodila ku gynekologičke ktorá mi povedala že mám otvorenú vonkajšiu bránku na maternici, inak som úplne v poriadku. Mám aj bolestivú menštruáciu, ktorú ale zvládam dvomi 400mg tabletkami Ibuprofenu. Pred mesiacom som zmenila lekárku. Ta ma vyšetrila palpačne a opýtala sa ma či mám bolestivú menštruáciu lebo že vraj mám malú maternicu asi ako 17ročná a že budem mať veľký problém otehotnieť. Keď som sa opýtala na bránku povedala, že tá je v úplnom poriadku. Neviem komu mám veriť, som z toho úplne zmätena. Je skutočne problém otehotnieť s malou maternicou? Mám íst ešte k tretiemu odborníkovi?

Odpoveď:
17-ročná žena má maternicu veľkosti dospelej ženy, bolestivá menštruácia je známkou, že u vás prebehla ovulácia. Podľa mňa ste úplne v poriadku a bez problémov otehotniete. Nedajte sa ovplyvniť vešteckými vyhláseniami.

Mudr.Radmila Sládičeková

Necitlivosť v pošve – roky po pôrode

$
0
0

Dobrý deň, mám problém s citlivosťou, či skôr necitlivosťou v pošve pri intímnom styku. Táto situácia nastala pred troma rokmi, po pôrode. Odvtedy jednoducho takmer nič necítim, akoby sa ani nič nedialo. Partnerove pocity to neovplyvňuje. Čím by to mohlo byť spôsobené a existuje na to nejaká liečba? Po gynekologickej stránke je všetko v poriadku, pôrod som mala rýchly, bezproblémový, rodila som len raz.

Ďakujem Vám za odpoveď,

Bianka

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
V prípade, že žena trpí necitlivosťou alebo zníženou citlivosťou pošvy od pôrodu, nedá sa povedať, že by „bolo po gynekologickej  stránke“ všetko v poriadku v prípade, že pred pôrodom bola citlivosť dobrá. Tehotenstvo a pôrod ovplyvňujú viaceré orgánové systémy, genitál, samozrejme, najviac a nepochybne vzniknú prechodné aj trvalé zmeny, napr. na koži môžu byť strie, dochádza k zmene tvaru krčka maternice, roztiahnutiu závesného aparátu maternice, vznikom varixov v malej panve a pod. Niektoré trvalé  zmeny nemajú vplyv na kvalitu života, iné ju zhoršujú. V prípade poruchy citlivosti v oblasti pošvy je potrebné podrobné vyšetrenie, predovšetkým zhodnotenie pošvového prostredia, vylúčenie prítomnosti patogénov a obnovenie prítomnosti laktobacilov produkujúcich kyselinu mliečnu, ktorá zabezpečuje správne  pH. Sanácia je možné lokálnymi prípravkami. Ďalej je treba posúdiť stav pošvových stien a maternice /POP-Q/, resp. panvového dna, v prípade jeho porušenie existujú aj operačné možnosti na korekciu defektu – vykonávajú sa však až po ukončení reprodukcie ženy, teda po poslednom želanom pôrode. Ak je nález v poriadku, odporúča sa posilňovanie svalov panvového dna, eventuálne ich elektrostimulácia.

Kontakt:
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys s.r.o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámkz
tel: 035 640 44 44
e-mail: gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk

Únik moču po pôrode

$
0
0

Dobrý deň, rada by som vás poprosila o odpoveď na moju otázku. Som skoro rok po pôrode a stále ma trápi únik moču. Nie je to časté, len keď sa smejem alebo kýchnem, či zakašlem, ale aj tak mi to vadí. Čítala som, že pomáha posilňovanie svalov panvy, to aj robím – zatiaľ bez efektu. Existuje, prosím, aj iné lekárske riešenie? Mala by som navštíviť svojho gynekológa alebo problém patrí inému odborníkovi?Ďakujem,
Vanda


Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:

Únik moču môže byť príznakom niekoľkých rôznych porúch. Po pôrode je predovšetkým potrebné gynekologické vyšetrenie, kde sa posúdi zahojenie pôrodných poranení a možný vplyv pôrodu na vznik inkontinencie. Určite odporúčam najprv navštíviť Vášho gynekológa, ktorý Vás v prípade potreby pošle k špecialistovi – urológovi alebo urogynekológovi (potrebujete takzvaný výmenný lístok). V prvom rade je potrebné vyšetriť moč chemicky aj kultivačne, zistiť príčinu poruchy, potom nasleduje liečba. Posilňovanie svalov panvového dna je veľmi vhodná metóda, existuje niekoľko druhov cvičení, z rozsiahlych štúdií je však zrejmé, že najefektívnejšie je cvičenie pod dozorom skúseného rehabilitačného pracovníka (je to podobné ako pri športe, žiaden športovec nedosiahne dobrý výkon bez trénera…).
Môžete navštíviť naše zariadenie, v ktorom sa venujeme aj podobným problémom:

Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys, s. r. o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
Tel.: 035 640 44 44
e-mail: gyndanys@zoznam.sk
www.gyndanys.sk

Herpes na pohlaví

$
0
0

Môjmu manželovi sa na pohlavnom orgáne objavujú vyrážky, ktoré sú podľa neho herpesového charakteru. Mal sa ním nakaziť pri milovaní s bývalou partnerkou, ktorá mala vtedy pri orálnom styku na ústach herpes. Je to možné? Môže ísť aj o iné ochorenie? Manželovi sa vyrážky a začervenanie vyskytuje hlavne v stresovom období. Lieči sa užívaním lieku, ale nechce ísť k lekárovi na vyšetrenie, kde by mu mohli laboratórne zistiť o čo ide. Ako sa mám chrániť ja? Počas ich výskytu používame kondóm, no pri ich odznievaní mávame normálny nechránený pohlavný styk.

Ďakujem.
Jana

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
- Herpes genitalis je pľuzgierovité ochorenie pohlavných orgánov, ktorého pôvodcom je herpesvirus hominis typu 2 (HSV-2) menej často typ 1 (HSV-1).  HSV-1 sa prenáša slinami, získava sa obvykle v detskom veku a  pozitívne protilátky má asi 90% populácie. HSV-2 sa prenáša pohlavným stykom a infikovaných je asi 15% žien. Prenos je možný aj pri orogenitálom (ústa – pohlavie) kontakte, prenos pohlavným stykom je možný aj v kľudovom období ochorenia.  Inkubačná doba je 2-14 dní (priemerne 6-7 dní), potom sa objavia na rodidlách pľuzgieriky, z ktorých vzniknú vriedky. Niekedy pred vznikom pľuzgierikov má pacientka bolesti alebo svrbenie. Ochorenie sa prejavuje hlavne bolestivosťou, niekedy aj bolestivým močením,  ale môže sa pridružiť aj horúčka, bolesti hlavy, únava, bolesti svalov a chrbta.  Príznaky trvajú asi 14 dní, potom vymiznú. Priemerná doba hojenia od vzniku vyrážky sú 3 týždne. Dôležité je, že z organizmu nezmizne vírus, ten zostáva v regionálnych gangliách (nervovom tkanive), v ktorých zostáva trvale, preto po určitej dobe, niekedy aj mesiacoch alebo rokoch môže dôjsť k reaktivácii infekcie, najmä pri celkovom oslabení organizmu, strese, opaľovaní na slnku alebo menštruácii. Vírus sa opäť dostane na pohlavné orgány, avšak príznaky sú väčšinou menšie a trvajú kratšie. Diagnóza sa určuje hlavne podľa klinického obrazu – t.j. vyšetrenie v dobre prepuknutia ochorenia, virologicky sa dá ochorenie dokázať izoláciou vírusu pomocou PCR metód, vyšetrenie protilátok je možné vykonať napr. pomocou metódy ELISA. Pri vyšetrení je potrebné odlíšiť najmä syfilis, mäkký vred, erythema multiforme a moniliázu. Na liečbu sa používa acyklovir, v praxi existuje niekoľko preparátov, väčšinou v tabletkovej forme, v závažných prípadoch musí byť pacientka hospitalizovaná a aplikuje sa jej injekčná forma lieku. Dôležité je  začať liečbu včas, najlepšie ešte pred výsevom kožných lézií pri prodromálnych príznakoch (svrbenie a pod.). Pri bolestiach je možné užívať analgetiká.

Kontakt:
MUDr.Tomáš Danys,PhD.
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys, s. r. o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel: 035 640 44 44
e-mail: gyndanys@zoznam.sk
http://gynekolog.webpark.sk

Podviazanie vaječníkov

$
0
0

Dobrý deň rada by som sa informovala o vašom názore na podviazanie vajíčkovodov, o ktorom uvažujem. Mám totiž už dve deti, ktoré sa narodili cisárskym rezom a teraz som tehotná s tretím. Keďže pri cisárskom reze mi ponúkli aj podviazanie vaječníkov, zvažujem za a proti. Je to už skutočne definitívne riešenie, ktoré sa naozaj nedá zmeniť? Aké sú možné negatíva tohto zákroku a vplyv na celkové zdravie? Bolo by podľa vás možné mať ešte jeden- štvrtý cisársky rez bez toho, aby ma to ohrozilo?

Ďakujem,

Lenka

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:
Sterilizácia túb = podviazanie vajíčkovodov, pri zákroku vaječníky zostanú nedotknuté. Princíp operácie spočíva v mechanickom prerušení kanála vajíčkovodov, takže nemôže dôjsť k splynutiu vajíčka a spermie (ako isto viete, k tomuto splynutiu dochádza priamo vo vajíčkovode).  Zákrok nemá nijaký súvis s činnosťou vaječníkov, s vylučovaním hormónov už vôbec nie. Pokiaľ ide o počet cisárskych rezov, odporúčajú sa dva, samozrejme nemožno žene zakazovať otehotnieť ani 20x, každá rozumná žena však chápe, že má voči svojim deťom zodpovednosť a neriskuje svoj život ďalšími operáciami. Každá nasledujúca operácia predstavuje stále vyššie riziko ohrozenia života matky, rapídne stúpa najmä riziko tromboembólie.

Osobne by som Vám sterilizáciu vaječníkov odporúčal, ak je vykonaná počas cisárskeho rezu, riziko tohto výkonu je minimálne, takmer nulové, na rozdiel od rizika ďalších tehotenstiev, pri ktorých navyše stúpa riziko prasknutia maternice v jazve po predchádzajúcich operáciách, toto miesto býva často tenšie ako papier a má udržať tlak plodu a plodovej vody! V takýchto prípadoch často dochádza k prasknutiu maternice a akútnemu ohrozeniu života ženy aj plodu. Po sterilizácii je otehotnenie možné teoreticky už len cestou umelého oplodnenia a embryotransferu, v takomto prípade si však všetko hradí pacientka sama, nakoľko sa nejedná o ochorenie.

MUDr. Tomáš Danys, PhD.
Gyndanys, s.r.o.
Gynekologická ambulancia
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
tel.: 035 640 44 44

e-mail: gyndanys@zoznam.sk

preklik na: www.gyndanys.sk

Tehotenstvo v štyridsiatke

$
0
0

Dobrý deň, rada by som sa spýtala na váš odborný názor na tehotenstvo vo veku 40 a viac. Stretla som totiž partnera, s ktorým uvažujeme nad dieťaťom, len neviem, či to zvládnem, či to máme risknúť. Budem maž 41 rokov. Mám sedemročného syna, prvé tehotenstvo a pôrod prebehli prakticky bez komplikácií, až na to, že sa nám dlhšie obdobie nepodarilo otehotnieť a dva roky pred prvým tehotenstvom som mala potrat. Viem, že je to individuálne, snažím sa žiť zdravo, nemám žiaden chronický zdravotný problém. Myslíte si, že je veľké riziko mať dnes dieťa v tomto veku? Na čo všetko by som sa mala pripraviť, keby sme chceli ísť do toho? Neexistujú nejaké testy, na základe ktorých by sa dalo predpokladať riziko tehotenstva, respektíve jeho úspešnosť?

Ďakujem,

Simona

Odpovedá MUDr. Peter Harbulák, PhD. z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:

-Dobrý deň, pani Simona!

V dnešnej dobe je čoraz častejšie, ak ženy po 40. roku života plánujú tehotenstvo, avšak je nutné si uvedomiť, že po 35. roku sa u žien znižuje kvalita oocytov, a tým aj šanca na počatie potomka. Samozrejme, pokiaľ s partnerom uvažujete nad bábätkom, najvhodnejšie by bolo bezodkladne kontaktovať centrum asistovanej reprodukcie, kde Vám aj Vášmu partnerovi spravia všetky potrebné vyšetrenia. Testy, na základe ktorých by sa dalo predpokladať riziko tehotenstva neexistujú, existuje len komplexná diagnostika, ktorá určí ďalší postup prípadnej liečby.

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk

objednavky@gyn-fiv.sk

Preklik:

http://www.gyn-fiv.sk


Roztrúsená skleróza a tehotenstvo

$
0
0

Dobrý deň, asi je netypické, že vám píše muž, ale chcel by som sa dozvedieť viac od odborníkov o stave mojej priateľky. Veľmi túži po dieťati, len sa obáva otehotnieť kvôli svojmu zdravotnému problému. Trpí totiž roztrúsenou sklerózou. Diagnostikovali jej toto ochorenie približne pred troma rokmi. Doposiaľ nemala veľmi závažné stavy, ochorenie je podľa jej imunologičky pod kontrolou, i keď, samozrejme, nikdy sa nedá povedať ako sa to zvrtne. Prosím, aké sú hrozby pri tehotenstve v súvislosti s týmto ochorením? Sú nejaké špeciálne riziká pre plod a moju priateľku? Je to genetické ochorenie? Partnerka má 34 rokov.

Ďakujem,

Peter

Odpovedá MUDr. Peter Harbulák, PhD. z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:

- Dobrý deň, pán Peter!

Pokiaľ s partnerkou túžite po bábätku, prvým krokom by mala byť konzultácia s jej ošetrujúcim neurológom, ktorý odporučí graviditu na základe jej zdravotného stavu. Vzhľadom na vek partnerky a pôvod ochorenia by som odporúčal kontaktovať centrum asistovanej reprodukcie, kde sa na bezplatnej konzultácii porozprávate s lekárom. Vašej partnerke aj Vám sa spravia všetky potrebné vyšetrenia a navrhne sa najvhodnejší postup liečby. V našom centre máme skúsenosti s pacientkami s týmto ochorením, ktorým sa podarilo otehotnieť.

Kontakt:

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk

objednavky@gyn-fiv.sk

www.gyn-fiv.sk

Dvojičky s jednou placentou

$
0
0

Dobrý deň, po absolvovaní liečby neplodnosti a umelého oplodnenia čakám dvojičky. Problém však je ten, že majú len jednu spoločnú placentu. Obávame sa takzvaného TTS syndrómu. Aktuálne som v dvadsiatom týždni tehotenstva. Mohli by ste nám vysvetliť aké je riziko tohto syndrómu v našom prípade a čo presne tento syndróm predstavuje, aby sme sa vedeli pripraviť aj na tú horšiu alternatívu? Kedy budeme vedieť s istotou, že je všetko v poriadku?

Ďakujem veľmi pekne,

Laura

Odpovedá MUDr. Martin Gábor z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:

Dobrý deň, pani Laura!

To, že ide o tzv. monochoriálnu („jednoplacentovú“) tehotnosť po IVF je zriedkavé, no možné. Plody sú svojimi pupočníkmi napojené na jednu placentu, čo v istých prípadoch môže predstavovať problém. Ide o vytvorené patologické spojky krvných ciev v spoločnej placente a vzájomné prepojenie obehov plodov. Takáto patológia môže vyústiť do situácie, kedy jeden plod sa stáva „dodávateľom“ a druhý „prijímateľom“ prebytočnej krvi transportovanej cez spojky. Spravidla dochádza k objemovému preťažovaniu obehu jedného  plodu, zatiaľ čo druhý plod sa vyvíja v nedostatku.

Komplikácii a jej vzniku sa nedá zabrániť žiadnymi postupmi, jej vývoj sa nedá, žiaľ, predvídať-  vieme ju však skoro diagnostikovať a plody adekvátne sledovať pravidelne ultrazvukom (aspoň raz za 2-3 týždne v poradni pre rizikovú graviditu).  Pri vývoji komplikácií, v čase keď plody ešte nie sú životaschopné, je možné v konkrétnych prípadoch indikovať invazívne prerušenie spojok na placente. Ak sa jedná o životaschopné plody, ukončuje sa tehotnosť cisárskym rezom po adekvátnej príprave plodov liekmi.

Kontakt:

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk

objednavky@gyn-fiv.sk

www.gyn-fiv.sk

Neplodnosť – problém partnera?

$
0
0

Dobrý deň, už viac ako pol roka sa snažíme otehotnieť, ale nedarí sa nám. Mám podozrenie, že je to partnerov problém, pretože ani s bývalou partnerkou sa im splodiť dieťa nedarilo. Ako máme začať tento problém riešiť? Kam má ísť na vyšetrenia a čo mu budú robiť najskôr? Snažíme sa často, nechcem, aby sa to stalo až otravným a zničilo nám to vzťah… Má význam vôbec snažiť sa o počatie aj mimo ovulácie? Mám 24 rokov, partner o tri viac, ešte som tehotná nebola.

Ďakujem,

Kika

Odpovedá MUDr. Peter Harbulák, PhD. z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:

Dobrý deň!

Pri Vašom veku sa pri polročnej snahe otehotnieť ešte netreba znepokojovať. Samozrejme, môžete prísť na konzultáciu do centra asistovanej reprodukcie, kde sa Vášmu partnerovi spraví vyšetrenie spermií (spermiogram), kde sa zistí počet, pohyblivosť a kvalita spermií. Výsledky tohto vyšetrenia sa Váš partner dozvie ešte v ten istý deň na konzultácii. Pokiaľ do centra prídete ako pár v rámci liečby neplodnosti, konzultácie aj spermiogram sú bezplatné.

Kontakt:

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk

objednavky@gyn-fiv.sk

www.gyn-fiv.sk

Idiopatická trombocytopenická purpura a plodnosť

$
0
0

Dobrý deň, môj partner trpí idiopatickou trombocytopenickou purpurou, kvôli ktorej mu dávnejšie museli odstrániť slezinu. Momentálne má už niekoľko rokov počet trombocytov stabilizovaný, rovnako ako celý svoj zdravotný stav. Rada by som sa spýtala, či môže toto ochorenie, respektíve fakt, že nemá slezinu (operáciu absolvoval ešte v detstve a teraz má 35 rokov) ovplyvniť jeho schopnosť splodiť potomka. Ak áno, ako a prečo?

Ďakujem,

Simona

Odpovedá MUDr. Martin Gábor z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:
- Idiopatická trombocytopenická purpura / ITP/ patrí k skupine autoimunitných ochorení, pri ktorých vytvárané protilátky napádajú vlastné tkanivá tela. V prípade ITP  sú týmto tkanivom krvné elementy

- krvné doštičky. Splenektómia je jednou z operačných metód terapie tejto poruchy. Poruchy spermiogramu pri ITP alebo stave po splenektómii v zmysle kauzálneho ovplyvnenia iba týmito stavmi samotnými nie sú popisované. Treba si ale uvedomiť, že skupina autoimunitných ochorení je veľmi rozsiahla a rovnako existuje stav, kedy autoimunita „napáda“ spermie, pričom autoimunitné poruchy sa často kombinujú.  Samotná splenektómia tiež väčšinou priamo spermiogram neovplyvňuje, no sekundárne problémy s ňou spojené ho môžu ovplyvniť (napr. infekčné ochorenia, chronické zápaly a podobne). Taktiež negatívne môžu pôsobiť na spermiogram aj liečivá používané pri liečbe ITP / Glukokortikoidy, imunosupresíva a pod./. Spermiogram a protilátky proti spermiám sa bežne v ambulantnej praxi vyšetrujú v rutinnom režime a veľmi jednoducho.

Kontakt:

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk

objednavky@gyn-fiv.sk

www.gyn-fiv.sk

Bolesť hrdla z orálneho sexu?

$
0
0

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na jednu intímnu záležitosť. Je možné, aby môjho partnera z orálneho styku so mnou na druhý deň bolelo hrdlo? Má zníženú imunitu. Môže sa mu niečo odo mňa preniesť takto a hneď sa prejaviť bolesťou v hrdle? Nemám žiadnu pohlavne prenosnú chorobu a dôsledne dodržiavam hygienu. Ja som zdravá, nemám ani žiaden iný problém, respektíve nič nepociťujem.

Ďakujem,

Anežka

Odpovedá MUDr. Martin Gábor z Centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu GYN-FIV:
Pošva je orgán s bohatým ekosystémom „priateľských“ baktérií a kvasiniek, ktoré žijú s organizmom a navzájom vo vzájomnej symbióze a tak chránia vnútorný genitál ženy pred vzostupnou infekciou patogénnymi baktériami. Spektrum mikroorganizmov je však typické, samozrejme, pre pošvu, a to čo „je normálne dole“, nemusí byť – a

často ani nie je v korelácii so spektrom mikroorganizmov žijúcich v iných častiach ľudského tela. Lokálna slizničná imunita dutiny ústnej a imunitné bunky si so stavom po orálnom styku /tzv. cunnilingus/ za fyziologických podmienok, samozrejme, poradia /ak sa nejedná o infekčné pohlavne prenosné ochorenie pošvy či genitálu/, no za stavu akokoľvek zníženej imunity sa môžu baktérie prejaviť a spôsobiť zápal /napríklad hltana, hrtana, tonzíl atď./. Navyše nie je vylúčený ani asymptomatický priebeh pošvovej „infekcie“ u vás – v tom prípade by bola vhodná kultivácia a eventuálne preliečenie.

Použitie antiseptickej ústnej vody a výplach dutiny ústnej  by malo potiaže po takomto styku  eliminovať, no v opačnom prípade je vhodné kultivačné vyšetrenie z dutiny ústnej a liečba, samozrejme aj riešenie deficitu imunity partnera.

Kontakt:

GYN-FIV a.s.
Záhradnícka ulica č. 42
821 08 Bratislava

Telefón:
+421 – 2 – 50 10 29 00
+421 – 902 818 100
+421 – 915 450 818

gyn-fiv@gyn-fiv.sk

objednavky@gyn-fiv.sk

www.gyn-fiv.sk

Viewing all 91 articles
Browse latest View live